شما هنوز عضو یا وارد سایت نشده اید. عضویت / ورود کلاس آموزش کاربردی جی ای اس GIS در شهرسازی
زمان کنونی: 19-06-2019، 07:01 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: riazat
آخرین ارسال: riazat
پاسخ 2
بازدید 253
محبوب کنید:

امتیاز موضوع:
  • 10 رای - 2.9 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کلاس آموزش کاربردی جی ای اس GIS در شهرسازی
#1

* عنوان دوره  : آموزش Arc GIS مقدماتی ،میانی، پیشرفته ( کاربردی )

* استاد : خانم دکتر پریسا بالایی ( دکتری شهرسازی، مشاور GIS،مدیر دفتر بافت فرسوده و محقق)

توجه : دوره ها به دو صورت دوره حضوری ویا دوره غیر حضوری(از طریق DVD) برگزار می شود . انتخاب با شماست

* مدت زمان برگزاری برای هر دوره : 50 ساعت ( 10 هفته )             هفته ای : 1 جلسه                 هر جلسه : 5 ساعت

* رشته تحصیلی مرتبط : جغرافیا / شهرسازی /زمین شناسی / محیط زیست / منابع طبیعی / برنامه ریزی شهری / سنجش از دور /معدن / معماری و . . . . .

* ضرورت تشکیل دوره :
با گسترش روز افزون علم ودانش و مخصوصاً علوم انفورماتیک در همه رشته ها ؛ امروزه GIS به عنوان یک فن و تکنیک در میان تمام متخصصانی که به نوعی با اطلاعات و داده های مکانی سر و کار دارند جایی برای خود باز کرده است این دانش در زمینه های مختلفی از جمله برنامه ریزی شهری و منطقه ای ، زمین شناسی ، شهر سازی ، کشاورزی و منابع طبیعی و . . . کاربرد فراوانی داشته و قادر است امر مدیریت و برنامه ریزی را بهبود بخشد . همچنین بکارگیری GIS علاوه بر سود آوری میتواند باعث تسریع در روند برنامه ریزی موارد بحرانی ، برنامه ریزی برای آمایش سرزمین ، تهیه پایگاه های داده اطلاعات جهت دسترسی سریع در کوتاه ترین زمان ممکن به اطلاعات و در نتیجه افزایش قدرت تصمیم گیری در کارها شود. اصولاً وظيفه سامانه اطلاعات جغرافيايي افزايش توانايي و پشتیبانی در امر تصميم‏گيري است. از طرفی امروزه کاربران GIS طیف وسیعی از افراد من جمله طراحان ؛ برنامه ریزان ، کارشناسان و حتی شهروندان عادی را در برمیگیرد.امکان انجام آنالیزهای پیچیده با مجموعه ای از داده های مکانی و غیر مکانی بصورت توام ، از مهمترین قابلیت های GIS میباشد که انجام آن با استفاده از روش های آنالوگ یا غیر ممکن است یا بسیار زمانبر و پرهزینه است. استفاده از این سامانه علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه ، باعث افزایش ضریب دقت برنامه ریزی ها وتصمیم گیری ها نیز هست .

انجمن تخصصی شهرسازی ایران به عنوان نخستین و تنها انجمن رسمی تخصصی شهرسازی در کشور با سال ها تجربه  در این زمینه شاهد برگزاری کلاس ها با کیفیت پایین در مراکز آموزشی و حتی دانشگاهی کشور بوده است و  روز به روز نیاز به متخصص gis  در مهندسان مشاور و سازمان های دولتی بیشتر احساس می شود  و متاسفانه در اکثر کلاس های آموزشی فقط به ارائه شناخت کلی از نرم افزار و ارائه چند پروژه کوچک بسنده می کنند و فقط دانشجویان را با منو های نرم افزار ها آشنا می کنند بنابراین بسیاری  از شرکت کنندگان این کلاس ها نا راضی هستند و یا فکر می کنند پس از پایان کلاس ، می توانند وارد بازار کار شوند در صورت یکه وقتی به جایی برای شروع کار مراجعه می کنند با چیز های متفاوتی مواجه می شوند که آن را نمی دانند . همچنین CD  های آموزشی موجود در بازار هم فقط اشاره ای کلی به مباحث gis  دارند و از نظر زمانی و تکنولوژی محدود هستند و  بیشتر وقت و زمان را صرف  صحبت میکنند تا آموزش !  و متاسفانه فقط عناوین  فریبنده و زیبایی بر روی جلد CD  نوشته اند و به دلیل اینکه نمی دانند چه مخاطبی این CD  را تهیه کرده است ، بنابر این نمی توانند مباحث را دسته بندی و به درستی آموزش دهند . به همین خاطر انجمن شهرسازی  ایران تصمیم گرفت کلاس های gis  را به صورتی برگزار نماید که شرکت کنندگان آن بتوانند در پایان کلاس ها هر گونه پروژه شهرسازی و حتی زمین شناسی و جغرافیایی را به صورت بسیار حرفه ای و بدون مشکل انجام دهند . و از آنجایی که  مهندسان مشاور باید پروژه های خود را به صورت gis  و طبق فرمت خاصی ارائه دهند ، ما نیز در این کلاس ها سعی کرده ایم  برای اولین بار  جی آی اس را به صورت کاربردی آموزش دهیم  و برای این کار از مدیر بخش GIS شرکت های مطرح شهرسازی که تسلط بسیار زیادی بر قوانین و مقررات شهرسازی و بافت فرسوده و طرح های توسعه شهری دارد کمک گرفته ایم . که ایشان سابقه و رزومه خوبی در رابطه با کار های gis  دارند و کمتر فرصت تدریس دارند ولی افتخار همکاری با تیم انجمن شهرسازی را به ما داده اند .

* این کلاس ها برای گروه های زیر کاربرد خواهد داشت :

- دانشجویان شهرسازی  و رشته های مرتبط : دانشجویان شهرسازی می توانند با یاد گیری حرفه ای gis  پروژه و رساله خود را با نرم افزار های gis  ارائه دهند و این کمک خوبی برای دقت و کیفیت محاسبات پروژه خواهد داشت . همچنین میتوانند در طول تحصیل با جذب پروژه از شرکت های مهندسان مشاور رزومه و موقعیت شغلی خوبی برای خود در آینده بدست آورند . همچنین با گرفتن طرح های هادی و جامع می توانند مطالعات این طرح ها را انجام داده و سپس نقشه های جی آی اس آن را خودشان کار کنند و به درستی از آن دفاع کنند و درامد خوبی بدست آورند . همچنین با شرکت در این کلاس و یا خرید DVD  های اموزشی آن (کلاس غیر حضوری) در حدی تسلط پیدا می کنند که می تواند واحد GIS  را در دانشگاه ها و مراکز آموزشی در کل کشور به راحتی تدریس نمایند و کلاس خصوصی برگزار کنند .

- کارمندان مهندسان مشاور و ارگان های دولتی :  کارمندان مهندسان مشاور می توانند برای به روز رسانی خود و اطلاع از روش های مختلف و به روز تجزیه و تحلیل اطلاعات در این کلاس ثبت نام نمایند و آینده شغلی خود را تضمین کنند و یا از بخشی به بخش مورد نظر خود متقل شوند و در کار خود پیشرفت نمایند .

- دانشجویان و مهاجران به خارج کشور: بسیاری از متخصصان به دلایل مختلف قصد تحصیل و یا مهاجرت به خارج از کشور را دارند . اگر فقط به مدرک دانشگاهی خود اکتفا کنند نمی توانند در ان کشور کسب درآمد کنند و کار مناسب خود را پیدا کنند ولی در صورتی که در یک نرم افزار تخصصی مانند ARCMAP و سایر نرم افزار های جی آی اس تخصص داشته باشند و به صورت کاربردی یاد گرفته باشند ، می تواند علم و تجربه خود را در آن کشور استفاده نمایند و جذب شرکت های معتبر شوند . همچنین می توانند علم خود را از طریق برگزاری کلاس های آموزشی عمومی و خصوصی در ان کشور به دیگران متنقل کنند و از این طریق نیز کسب درآمد نمایند . ضمن اینکه قبل از مهاجرت می توانند در ایران چند پروژه انجام دهند و برای خود رزومه مناسب جمع کنند .

* کلاس های غیر حضوری چگونه است ؟

کلاس های غیر حضوری با حضوری هیچ تفاوتی ندارد زیرا ما فیلم هایی که در کلاس حضوری ضبط  میکنیم را برای شما بر روی DVD  پست می کنیم و بدون هیچ تغییری در اختیار شما قرار می دهیم و شما احساس می کنید با سایر دانشجویان سر کلاس نشسته اید . اگر سوالی داشته باشید حتما توسط دانشجویان در طول دوره از استاد پرسیده شده است و توضیحات استاد هم بسایر شفاف می باشد . توصیه ما شرکت رد کلاس های غیر حضوری است زیرا هم هزینه کمتر و هم زمان کتری را از دست می دهید . بسیاری از افرادی که حتی کار با رایانه و نرم افزار را نمی دانند توسط همین اموزش های غیر حضوری در این کلاس شرکت کرده اند و بسیار راضی بوده اند . اگر سوال اختصاصی برای شما پیش آید می توانید با ما مطرح نمایید و یا هر وقت کلاس حضوری در تهران تشکیل شد می توانید دو جلسه به صورت رایگان در کلاس حاضر شوید و رفع اشکال نمایید . مطمئن باشید تا جی آی اس را به صورت کامل یاد نگیرید دست از سر شما بر نمیداریم !
* اهداف برگزاری دوره :
آشنایی داوطلبین با توانمندی ها وقابلیت های نرم افزار GIS ، معرفی محیط های کاری این نرم افزار و آموزش نوار ابزار های آن به همراه مثالها و نمونه های عملی و کار شده توسط مدرس ، و در نهایت آموزش کاربردی  و حرفه ای این نرم افزار و آموزش  نرم افزار ها و امکانات و تکنیک های  جدید و حرفه ای  برای اولین با در ایران .


* زمینه اشتغالزایی دوره :
داوطلبان شرکت کننده در این دوره در پایان دوره آموزشی ، قادر به استفاده از انواع منابع اطلاعات مکانی ( مانند نقشه های کاغذی ، عکس های هوایی ، داده های برداشت شده با GPS و . . . . . ) وارد کردن این داده ها ، رقومی کردن و تهیه لایه های رقومی از آن ، ساخت انواع فرمت های ذخیره داده های مکانی و توصیفی ، مدیریت و طبقه بندی داده ها ، انجام یکسری تحلیل های مکانی بر روی داده ها ، تهیه خروجی های کاغذی و رقومی و آشنایی با مباحث AHP  تاپسیس و فازی و بولین و ارائه تکنیک ها و روش های منحصر به فرد و اختصاصی انجمن برای تهیه طرح های جامع و تفصیلی  و . . . . خواهد بود که در صورت یاد گیری کامل این مباحث ، شرکت کنندگان می توانند به عنوان یک کارشناس و متخصص gis   در بخش gis شرکت های مهندسان مشاور با حقوقی حداقل دو برابر اداره کار فعالیت نمایند  و یا اقدام به انجام پروژه های gis  با ارزش مالی 10 ملیون تومان به بالا در منزل نمایند. توجه داشته باشید که شرکت کنندگان پس از اتمام این کلاس ها  در اصل تجربه و علم سال ها فعالیت در زمینه gis  را در مدت محدود فرا خواهند گرفت .

* عناوین سرفصلها : ( موارد به ترتیب زمانبندی اجرای دوره ذکر نشده است و ممکن است در هر دوره کمتر و یا زیاد تر شود )

 

ردیف

 

سرفصل

میزان ساعت

 

نحوه برگزاری کلاس

نظری

عملی

1

معرفی نرم افزار Arc GISکارگاه آموزشی

2

معرفی محیط  Arc Catalogکارگاه آموزشی

3

معرفی محیط Arc  Mapکارگاه آموزشی

4

معرفی محیط Arc  Sceneکارگاه آموزشی

5

ارتباط و عملکرد GIS  با Google earthکارگاه آموزشی

6

آشنایی با قوانین و مقررات شهری در جی آی اسکارگاه آموزشی

7

Auto cad  و ارتباط آن با Gisکارگاه آموزشی

8

آشنایی با طرح های هادی و تفصیلی 

9

آشنایی و کار با منطق های فازی و تاپسیس و بولیشن و AHPکارگاه آموزشی

10

سرفصل های اختصاصی 


 

 

11

آشنایی با اپلیکیشن ها و نرم افزار های کاربردی

 

 

 

جمع50 ساعت

* ریز محتوای سرفصل‌ها :

 ریز محتوای سرفصل 1 :

ردیف

رئوس مطالب

 

معرفی اجمالی سامانه اطلاعات جغرافیایی ( GIS )، معرفی مفاهیم و واژه های کلیدی در GIS ، شرح بخشی از قابلیت ها و توانمندی های این نرم افزار و کاربرد آن در علوم مختلفه .

آموزش طریقه نصب نرم افزار Arc GIS 9.3   بر روی سیستم عامل XP  ,  SEVEN  ,VISTA         

 

ریز محتوای سرفصل 2 :

ردیف

رئوس مطالب

 

معرفی محیط Arc Catalog  ، معرفی توانمندیهای آن و نقش این محیط در سامانه اطلاعات جغرافیایی GIS

آموزش نوار ابزار های :  (  Main Menu  ,  Geography ,  Location , Meta Data , Standard )

آموزش ساخت فرمت های ذخیره داده های مکانی و توصیفی مورد استفاده در GIS

، آموزش مزایا و موارد استفاده از لایه های تولید شده ، Convert کردن وExport  لایه های ساخته شده 

آموزش وارد کردن فایل هایی  DXFو DWG که در محیط Auto CAD  کار شده و  فایل های DGN  که در محیط Micro stationکار شده و نحوه استفاده از آنها در GIS

 

 

 

ریز محتوای سرفصل 3 :

ردیف

پاسخ }}}
سپاس شده توسط:
#2
جهت ثبت نام به لینک دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مراجعه و یا با 09128989801 تماس بگیرید
پاسخ }}}
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان